BOZPforum.cz - logo

Zvýšení bezpečnosti a okamžitá pomoc pro osamoceného pracovníka

V průměru každých 7 sekund je pracovník zraněn při výkonu práce a výrobní pracoviště patří mezi ta nejrizikovější ze všech. Takové jsou aktuální statistiky bezpečnosti práce ve světě. České pojišťovny provedly výzkum ohledně subjektivní hodnoty lidského života, ze kterého vyplývá, že více jak 30 % lidí si hodnotu cenní na více jak 30 milionů korun.

Dle  § 271a, Zákoníku práce je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, dále náhradu za bolest a ztížení společenského uplatnění, náklady vynaložené na léčbu a rekonvalescenci. V případě nehody fatální, kdy dojde ke smrtelnému pracovnímu úrazu, musí zaměstnavatel vyplatit pozůstalým jednorázově 240 000 Kč a dále pak hradit náklady na výživu pozůstalým až do výše 80 % průměrného výdělku živitele rodiny před pracovním úrazem.

Ať se tedy stane pracovní úraz jakýkoli, vždy sebou nese velkou finanční zátěž jak pro zaměstnance samotného, tak zaměstnavatele. Táhlé administrativní vyřizování záležitosti ale hlavně i újmu na zdraví zaměstnance.

V zájmu všech je tedy maximální možná ochrana a bezpečnost před úrazy a jejich eliminace. Jak se ovšem vypořádat s bezpečností takových osamocených pracovišť? Stačí sebemenší zaváhání osamoceného pracovníka a než se k němu dostane první pomoc a vůbec se o jeho úrazu někdo dozví, může se z malé záležitosti stát velmi akutní a vážný stav.

Dle § 5, zákona je zaměstnavatel povinen: organizovat práci a stanovit pracovní postupy tak, aby byly dodržovány zásady bezpečného chování na pracovišti a aby zaměstnanci na pracovišti se zvýšeným rizikem nepracovali osamoceně bez dohledu dalšího zaměstnance, pokud jejich ochranu nezajistí jinak.

ALIS RTLS je moderním systémem k zajištění bezpečnosti osamocených zaměstnanců

Řešením pro tyto situace se nabízí aktivní RFID technologie. Problémem osamoceného pracoviště je, že prakticky nikdo neví, co se na takovém pracoviště děje v požadovaném čase a zda osamocený pracovník zrovna nepotřebuje první pomoc.

ALIS RTLS (real-time localization systém) je navržen tak, aby pokryl potřeby lokalizace právě osamoceného pracoviště a monitoroval fyzický stav zaměstnanců. Systém pomocí akcelometru detekuje tzv. dlouhodobou nečinnost – zaměstnance v bezvědomí a okamžitě zašle signál o podání první pomoci pověřenému pracovníkovi s přesnou lokalizací, s nabídnutím nejkratší možné trasy.

Dalším možným přivolání pomoci je i S.O.S tlačítko, které zaměstnanec může stisknout sám, pokud se objeví v nesnázích. Zaměstnanci mohou být vybaveni například hodinkovými tagy (nebo helmovými tagy či kartou), tudíž možnost přivolat si pomoc sám je nepřetržitá.

V případě, že firma pracuje s osobními daty, je možné tagy přidělit tzv. na jméno a nahrát do nich i zdravotní anamnézu a stav. V případě pracovní nehody se každá sekunda počítá, a tak okamžité přivolání pomoci s přesnými informacemi o zdravotním stavu (jako například krevní skupina, diabetes a další) výrazným způsobem zvyšují šance na eliminaci jakékoli větší újmy a zhoršení stavu. Pokud ovšem firma nemá svolení ke zpracování osobních dat, tagy lze přidělovat anonymně.

Pro funkčnost aktivního RFID systému je zapotřebí tedy aktivní tag a čtečka. Pro docílení co nejpřesnější aktuální polohy je zapotřebí pomocí čteček vytvořit infrastrukturu haly/pracoviště. Mimo funkci lokalizace osamoceného pracovníka a pracovníka v nesnázích lze ALIS RTLS využít i jako systém pro zvýšení efektivity práce.

Až 80 % pracovních procesů je v dnešní době vynaloženo na procesy bez přidané hodnoty. V zásadě největší překážkou pro zefektivnění je nemožnost „nahlížet“ na procesy komplexně a celistvě. Aktivní RFID umožňuje trackovat a sledovat veškerý pohyb a polohu zaměstnanců, manipulační techniky a materiálu. ALIS RTLS je očima vedoucích směn a Lean Managerů. Sběr takto velkých dat umožňuje identifikaci krizových míst a dává vedení do rukou nástroj pro organizaci práce v reálném čase.

Pomocí znalosti aktuální polohy je tedy snadné rozdělit nutné úkoly mezi patřičné pracovníky tak, aby nedocházelo ke zbytečnému plýtvání ve formě čekání, zbytečného přemisťování a zbytečného pohybu a transportu.

Mimo jiné ALIS RTLS nabízí i další velmi užitečné nástroje, a to například monitoring nebezpečných plynů, kontrolu kvality ovzduší, heat mapy a další.

Byl pro vás příspěvek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Doposud nikdo nehodnotil. Buďte první, kdo příspěvek ohodnotí.

Pokud se vám příspěvek líbil...

Sledujte nás také na sociálních sítích.

Omlouváme se, že pro vás nebyl tento příspěvek užitečný a děkujeme za vaši zpětnou vazbu.

Pojďme tento článek vylepšit!

Řekněte nám, co bychom mohli vylepšit?

Podpořte nás sdílením tohoto příspěvku - děkujeme!

O autorovi

Ing. Denisa Žochová

Denisa Žochová, Marketing Manager (ALEDO s.r.o., ALIS Tech s.r.o.)
Odběry
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
BOZPforum.cz - logo
O nás
BOZPForum.cz je největší komunitní portál zaměřující se na problematiku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v Česku a na Slovensku, jehož hlavním cílem je šířit povědomí o bezpečnosti.
Portál je určen nejen k diskusi odborníků, ale také celé široké veřejnosti, která má zájem na zajištění bezpečnosti a na aktuálních, odborných a relevantních informacích z tohoto oboru, ale také mnohých dalších. Na BOZPForum.cz nenajdete pouze diskusní prostor, ale také informace, články a zajímavosti ze světa bezpečnosti, fotografie, videa a nabídku zajímavých kurzů a seminářů.

Kontaktujte nás: [email protected]
Copyright: Ing. Vít Hofman 2020
Vytvořeno k záchraně životů!
0
Sdělte ostatním svůj názor!x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram