BOZPforum.cz Magazín Logo

Start rakety v Turecku? Ne tak úplně…

Podpořte nás sdílením

Pomozte nám dostat bezpečnost mezi co nejvíce lidí. Sdílejte příspěvek mezi přáteli, známými či kolegy. Děkujeme za vaši podporu!

UPOZORNĚNÍ! VIDEO MŮŽE OBSAHOVAT ZNEPOKOJIVÉ ZÁBĚRY!
VIDEO NEOBSAHUJE EXPLICITNÍ NÁSILÍ.
Video je zde umístěno čistě z důvodu prevence a pro vzdělávací účely.
Span text

Informace

V turecké chemické továrně Ema Kimya Sistemleri A.Ş. došlo 19. září, kolem 11:40 hodin k požáru. Na místo bylo postupně přivoláno 48 jednotek požární ochrany, které s požárem bojovali. Požár byl doprovázen již od svého počátku sérií menších explozí.

Dle informací místních médií, po necelých třech hodinách boje s požárem, ale došlo k masivní explozi skladovacího zásobníku. Zatím není zřejmé, co bylo v zásobníku uloženo. Tato exploze přímo zranila dva ze zasahujících hasičů. Jeden byl ošetřen na místě a druhý transportován do nedaleké nemocnice. Exploze rovněž poškodila několik zasahujících hasičských vozidel. Požár, včetně exploze, si nevyžádal žádné oběti na životech.

O velkém štěstí mohou mluvit zvědavci, kteří celou situaci pozorovali z nedaleké silnice. Zásobník byl totiž explozí vystřelen do neuvěřitelné výšky a dopadl více než 130 metrů daleko, od svého původního místa. Při dopadu jen náhodou nikoho nezranil a přihlížející osoby stihli utéci.

Pro představu, se můžete podívat na satelitní snímek, na mapě níže. Zásobník naleznete v pravém dolním okraji, jako černý kruhový objekt. Po explozi dopadl až k okraji silnice v levém horním rohu.Ohrožená zóna dopadem zásobníku

Z mapy je rovněž patrné, že v ohroženém rádiusu dopadu, bylo hned několik objektů a velké parkoviště, viz obrázek zachycující velikost ohroženého prostoru.

Rádius ohrožený dopadem zásobníku (Zdroj / Source: maps.google.com)

Při umísťování obdobných zařízení je tedy nutné havarijní zónu nejen uvažovat, ale také ji řádně propočítat a uvést např. do dokumentace zdolávání požárů. V případě požáru tak může zavčas proběhnout evakuace všech ohrožených osob a lze předejít škodám.

Další důsledky požáru

Vlivem exploze rovněž z hořící továrny unikla dosud neznámá kapalná chemická látka, která se rozlila i před továrnu. Hasiči tak museli uzavřít několik ulic.

Zásobník však nebyl tím největším problémem celé havárie. Z hořící továrny se začal valit hustý černý kouř, plný vysoce nebezpečných chemický látek.

Exploze zásobníku ale nebyla největším problémem celé havárie. Z hořící továrny se začal valit hustý černý kouř, plný vysoce nebezpečných chemický látek.

Huseyin Toros, akademik z Katedry meteorologického inženýrství na Istanbulské technické univerzitě, sdělil pro Demiroren News Agency (DHA) varování, že chemikálie mohou být velmi nebezpečné a lidé, kteří mají v cestě unášeného jedovatého kouře obydlí, mají utěsnit okna.

Problém je v tom, že kouř byl unášen do vzdálenosti až 150 km, směrem na provincie Kocaeli, Sakarya a Eskisehir. Celá situace se stala v těsné blízkosti, asi 3 km od mezinárodního letiště Sabiha Gokcen. Cestující ze vzduchu mohli vidět černý kouř. V důsledku nadýchání se nebezpečných výparů bylo ošetřeno celkem 7 osob.

Společnost Ema Kimya Sistemleri A.Ş.

Zajímavostí je, že společnost Ema Kimya Sistemleri A.Ş. je držitelem osvědčení systémů řízení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, kvality i životního prostředí. To jen dokazuje, že vše je o lidech a i přes zavedení těchto systémů řízení, může dojít k obrovské havárii.

Společnost v areálu, kde došlo k výbuchu, se zabývala výrobou polyuretanových materiálů.

Polyuretany se vyrábějí reakcí isokyanátů (sloučeniny obsahující funkční skupinu dusík – uhlík – kyslík) a alkoholů. Isokyanáty jsou vysoce reaktivní sloučeniny, jedovaté a pro člověka nebezpečné nejen při dotyku, ale zejména při inhalaci.

Ing. Vít Hofman
Podnikající fyzická osoba
Specialista BOZP a PO
Autor projektu BOZPforum.cz
Motto: Kdybych dělal jen to, co umím, tak bych neuměl nikdy nic!
×
Ing. Vít Hofman
Podnikající fyzická osoba
Specialista BOZP a PO
Autor projektu BOZPforum.cz
Motto: Kdybych dělal jen to, co umím, tak bych neuměl nikdy nic!

Byl pro vás příspěvek užitečný?

Hodnotit mohou pouze registrovaní uživatelé. Score: 5 / 5. Počet hodnotících: 1

Doposud nikdo nehodnotil. Buďte první, kdo příspěvek ohodnotí.

Pokud se vám příspěvek líbil...

Sledujte nás také na sociálních sítích.

Omlouváme se, že pro vás nebyl tento příspěvek užitečný a děkujeme za vaši zpětnou vazbu.

Pojďme tento článek vylepšit!

Řekněte nám, co bychom mohli vylepšit?

Odběry
Upozornit na
guest


0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
BOZPforum.cz - logo
O nás
BOZPForum.cz je největší komunitní portál zaměřující se na problematiku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v Česku a na Slovensku, jehož hlavním cílem je šířit povědomí o bezpečnosti.
Portál je určen nejen k diskusi odborníků, ale také celé široké veřejnosti, která má zájem na zajištění bezpečnosti a na aktuálních, odborných a relevantních informacích z tohoto oboru, ale také mnohých dalších. Na BOZPForum.cz nenajdete pouze diskusní prostor, ale také informace, články a zajímavosti ze světa bezpečnosti, fotografie, videa a nabídku zajímavých kurzů a seminářů.

Kontaktujte nás: [email protected]
Copyright: Ing. Vít Hofman 2021
Vytvořeno k záchraně životů!
apartmentfile-addgraduation-hatuserscalendar-fullbubblerocket
0
Sdělte ostatním svůj názor!x
()
x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram