BOZPforum.cz Magazín Logo

Dveře různých typů a provedení nalezneme v téměř každé budově. Bereme je za naprostou samozřejmost a asi si ani příliš nepřipouštíme, že by nám měly nebo mohly nějak ublížit. Určitá rizika však hrozí a proto zejména na některé druhy dveří jsou kladeny zvláštní bezpečnostní požadavky. Jaké, to se dozvíte v tomto článku.

Dveře, kterými prochází úniková cesta

Dveře, kterými prochází úniková cesta, pro případ nebezpečí

  • musí být průchodné bez dalších opatření a zvláštní pomoci (zejména bez odklízení uloženého materiálu, bez odhrnování závěsu či zástěn před dveřmi, ale také bez nutnosti jejich odemykání klíčkem),
  • se otevírají zpravidla ve směru úniku,
  • nesmí zajištěním proti vstupu nepovolaných osob bránit úniku a evakuaci osob (z vnitřní strany musejí být snadno otevíratelné. V případě dveří, které není žádoucí snadno otevřít z vnější strany, je ideální variantou instalace tzv. panikového kování),
  • nesmí být posuvné nebo karuselového provedení (nařízení vlády zde nezmiňuje žádné výjimky, přesto se v praxi tyto typy dveří na únikových cestách nebo nouzových východech běžně používají);
  • nouzové východy, určené v projektové dokumentaci stavby, se otevírají ve směru úniku.

Mechanismus ovládání dveří, kterými prochází úniková cesta, musí být zvolen tak, aby mohly být snadno a bez zbytečného prodlení otevřeny jakoukoli osobou, která by je chtěla použít v případě nebezpečí (opět zdůraznění povinnosti, která defakto neumožňuje uzamykání dveří bez panikového kování, např. vchodových dveří v bytových domech).

Panikové kování
Panikové kování

Prosklené dveře

Průhledné nebo prosklené dveře musí být ve výšce 1,1 m až 1,6 m nad podlahou náležitě výrazně označeny. Nařízení vlády blíže neupřesňuje, jak má takové označení vypadat. Vhodné proto může být využití designové brandové pásky, např. s vaším logem. Důležité je ale dodržet požadavek výraznosti, tedy žádné poloprůhledné barvy splývající s pozadím.

Nejsou-li prosklené nebo průhledné výplně dveří nebo vrat vyrobeny z nerozbitného skla nebo bezpečnostního materiálu a existuje-li nebezpečí zranění zaměstnanců v případě rozbití dveří nebo vrat (toto riziko existuje snad vždy), musí být tyto výplně zajištěny proti mechanickému poškození. K tomu může být použita např. bezpečnostní mříž nebo bezpečnostní fólie.

Kyvadlové dveře a vrata

Kyvadlové (létací) dveře, užívané zejména v restauracích nebo vrata musí být průhledné nebo mít průhledné výplně a musí být zajištěna možnost jejich aretace v krajních polohách. Je to jednoduché. Než je rozrazíte, abyste prošli, musíte vidět, že na druhé straně nejsou osoby.

Posuvné dveře

Posuvné dveře musí být vybaveny bezpečnostním mechanismem, který zabraňuje jejich samovolnému vysunutí z rámu a vypadnutí. Toto by si měl samozřejmě pohlídat zejména výrobce posuvných dveří, ale není na škodu, pokud si to při přejímce dveří ověříte i vy, přímo v místě jejich instalace.

Sklopné, zdvižné a otočné dveře a vrata

Sklopné a zdvižné dveře a vrata a otočná vrata musí být vybaveny bezpečnostním mechanismem zabraňujícím jejich nechtěnému pohybu.

Spodní hrana sklopných a zdvižných mechanicky ovládaných vrat musí být označena značkami (například šikmým bezpečnostním šrafováním). Značení musí být provedeno jak z rubové, tak i lícové strany.

Žlutočerné šrafování spodní hrany zdvižných vrat

Automaticky ovládané dveře a vrata

Dveře a vrata s automatickým ovládáním nesmí svým pohybem ohrožovat zaměstnance a musí být učiněna taková opatření (například zřízením signalizace na obou stranách komunikace), aby nedocházelo ke srážkám dopravních prostředků.

Automaticky ovládané dveře musí být vybaveny snadno rozpoznatelným a dostupným bezpečnostním mechanismem, případně vybaveny zvukovou a světelnou signalizací jejich pohybu

V případě výpadku energie, musí být umožněno jejich ruční ovládání.

Požární dveře

Zvláštní skupinou dveří jsou dveře tzv. požární, tedy ty, které jsou odolné vůči požáru nebo zabraňují jeho šíření či šíření jeho projevů. O těchto dveřích pojednávají samostatné články, které by vám rozhodně neměly uniknout:

Ing. Vít Hofman
Ing. Vít Hofman Specialista BOZP a PO
Odborně způsobilá osoba k zajišťování úkolů prevence rizik v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, technik požární ochrany Ing. Vít Hofman | SAW [IČO: 020 65 681]
Podnikající fyzická osoba Autor projektu BOZPforum.cz Motto: Kdybych dělal jen to, co umím, tak bych neuměl nikdy nic!
follow me

Byl pro vás příspěvek užitečný?

Hodnotit mohou pouze registrovaní uživatelé. Score: 5 / 5. Počet hodnotících: 2

Doposud nikdo nehodnotil. Buďte první, kdo příspěvek ohodnotí.

Pokud se vám příspěvek líbil...

Sledujte nás také na sociálních sítích.

Omlouváme se, že pro vás nebyl tento příspěvek užitečný a děkujeme za vaši zpětnou vazbu.

Pojďme tento článek vylepšit!

Řekněte nám, co bychom mohli vylepšit?

nAPIŠTE NÁM SVŮJ NÁZOR

Odběry
Upozornit na
guest


1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Dle počtu hlasů
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
BOZPforum.cz - logo
O nás
BOZPForum.cz je největší komunitní portál zaměřující se na problematiku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v Česku a na Slovensku, jehož hlavním cílem je šířit povědomí o bezpečnosti.
Portál je určen nejen k diskusi odborníků, ale také celé široké veřejnosti, která má zájem na zajištění bezpečnosti a na aktuálních, odborných a relevantních informacích z tohoto oboru, ale také mnohých dalších. Na BOZPForum.cz nenajdete pouze diskusní prostor, ale také informace, články a zajímavosti ze světa bezpečnosti, fotografie, videa a nabídku zajímavých kurzů a seminářů.

Kontaktujte nás: [email protected]
Copyright: Ing. Vít Hofman 2023
Vytvořeno k záchraně životů!
apartmentfile-addgraduation-hatuserscalendar-fullbubblechevron-down
1
0
Sdělte ostatním svůj názor!x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram