BOZPforum.cz Magazín Logo

Muž na elektrické koloběžce havaruje a spadne pod vozidlo

Zachraňte život sdílením tohoto příspěvku - děkujeme!

Pomozte nám dostat bezpečnost mezi co nejvíce lidí. Sdílejte příspěvek mezi přáteli, známými či kolegy. Děkujeme za vaši podporu!

UPOZORNĚNÍ! VIDEO OBSAHUJE EXPLICITNÍ NÁSILÍ.
VIDEO NENÍ VHODNÉ PRO OSOBY MLADŠÍ 18 LET A OSOBY SLABŠÍ POVAHY!
Video je zde umístěno čistě z důvodu prevence a pro vzdělávací účely.
Span text
Kurzy první pomoci Uherské Hradiště

Informace

Velmi nešťastná nehoda se stala muži, který havaroval na své elektrické koloběžce a dopadl přímo pod jedoucí vozidlo, které jej přejelo.

Co si myslíte o bezpečnosti provozu elektrických koloběžek vy?

Elektrické koloběžky do určitého výkonu a rychlosti jsou dle právních předpisů klasifikované jako jízdní kola a platí pro ně naprosto stejné předpisy. Takové koloběžky nesmí mít výkon vyšší než 1000W a konstrukční rychlost vyšší než 25 km/hod.

Běžně jsou na trhu ale k dostání i koloběžky, které mají dva elektromotory a celkový výkon v řádu tisíců wattů, někdy dokonce až nad 8000W a konstrukční rychlost i kolem 100 km/hod. Takové koloběžky již nemohou být považovány za jízdní kolo a může na ně být pohlíženo jako na moped či skůtr a to opět se všemi povinnostmi z toho plynoucími. Řidič takové koloběžky musí být držitelem příslušného řidičského oprávnění a koloběžka musí splňovat technickou způsobilost, musí být registrovaná a provozovatel takového stroje musí mít sjednáno povinné ručení.

Zde je ale kámen úrazu, protože tyto silné koloběžky neplní požadavky právních předpisů, zejména s ohledem na svou konstrukci a na povinné bezpečnostní prvky a nejsou tak technicky způsobilé k provozu na pozemních komunikacích. Takovou koloběžku nelze ani zaregistrovat do registru motorových vozidel a nelze u ní sjednat povinné ručení.

Přesto se koloběžky stále častěji stávají běžným dopravním prostředkem, především ve městech. I zaměstnanci si díky elektrickým koloběžkám často urychlují cesty mezi jednotlivými objekty zaměstnavatele, nejsou výjimkou ani koloběžky na vnitřních pracovištích (zejména větší výrobní a skladové haly).

Zaměstnavatel by proto měl být velmi obezřetný, pokud používání elektrických koloběžek dovolí a spíše volit lehčí a slabší typy, které lze považovat za jízdní kola. Zaměstnance následně vybavit veškerou povinnou výbavou, včetně ochranné přilby, dle potřeby také reflexní vesty a na škodu nemusí být ani další ochranné prvky (kolenní a loketní chrániče).

BOZPforum.cz (redakce)
Naším cílem je šířit povědomí o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, požární ochraně a všech souvisejících oblastech. Informovat o novinkách, možnostech a řešeních, ale také o důsledcích ignorování pravidel jak ze strany zaměstnavatelů, tak i samotných zaměstnanců.

Máte zájem spolupracovat? Napište: [email protected]
×
BOZPforum.cz (redakce)
Naším cílem je šířit povědomí o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, požární ochraně a všech souvisejících oblastech. Informovat o novinkách, možnostech a řešeních, ale také o důsledcích ignorování pravidel jak ze strany zaměstnavatelů, tak i samotných zaměstnanců.

Máte zájem spolupracovat? Napište: [email protected]

Byl pro vás příspěvek užitečný?

Hodnotit mohou pouze registrovaní uživatelé. Score: 5 / 5. Počet hodnotících: 1

Doposud nikdo nehodnotil. Buďte první, kdo příspěvek ohodnotí.

Pokud se vám příspěvek líbil...

Sledujte nás také na sociálních sítích.

Omlouváme se, že pro vás nebyl tento příspěvek užitečný a děkujeme za vaši zpětnou vazbu.

Pojďme tento článek vylepšit!

Řekněte nám, co bychom mohli vylepšit?

A co si o tom myslíte vy?
Váš názor nás zajímá, dejte nám ho vědět.

Odběry
Upozornit na
guest


2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Dle počtu hlasů
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
BOZPforum.cz - logo
O nás
BOZPForum.cz je největší komunitní portál zaměřující se na problematiku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v Česku a na Slovensku, jehož hlavním cílem je šířit povědomí o bezpečnosti.
Portál je určen nejen k diskusi odborníků, ale také celé široké veřejnosti, která má zájem na zajištění bezpečnosti a na aktuálních, odborných a relevantních informacích z tohoto oboru, ale také mnohých dalších. Na BOZPForum.cz nenajdete pouze diskusní prostor, ale také informace, články a zajímavosti ze světa bezpečnosti, fotografie, videa a nabídku zajímavých kurzů a seminářů.

Kontaktujte nás: [email protected]
Copyright: Ing. Vít Hofman 2021
Vytvořeno k záchraně životů!
apartmentfile-addgraduation-hatuserscalendar-fullbubblerocket
2
0
Sdělte ostatním svůj názor!x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram