BOZPforum.cz Magazín Logo

Zaměstnanci uklouzne žebřík

Zachraňte život sdílením tohoto příspěvku - děkujeme!

Pomozte nám dostat bezpečnost mezi co nejvíce lidí. Sdílejte příspěvek mezi přáteli, známými či kolegy. Děkujeme za vaši podporu!

UPOZORNĚNÍ! VIDEO MŮŽE ZACHYCOVAT PRACOVNÍ ÚRAZY A NEHODY. 
VIDEO NEOBSAHUJE EXPLICITNÍ NÁSILÍ A NENÍ VHODNÉ PRO DĚTI!
Video je zde umístěno čistě z důvodu prevence a pro vzdělávací účely.
Span text
Kurzy první pomoci Uherské Hradiště

Informace

U přenosných žebříků musí být zabráněno jejich podklouznutí zajištěním bočnic na horním nebo dolním konci použitím protiskluzových přípravků nebo jiných opatření s odpovídající účinností.

Žebříky musejí být vždy v řádném stavu, včetně protiskluzových koncovek podélníků. Ustavení žebříku je potřeba věnovat náležitou pozornost. Žebřík nelze jen tak umístit na vyloženě kluzký povrch (např. zamaštěný).

Sklon žebříku nesmí být menší než 2,5 : 1.

Rovněž je vždy vhodné počítat s pádem a tomu přizpůsobit i dopadovou plochu – odstranit z ní zbytečné předměty a materiály, které by mohly zhoršit případný dopad.

Způsob zajištění ohroženého prostoru

Ohrožený prostor musí být také zabezpečen a to dle požadavků nařízení vlády č. 362/2005 Sb. v účinném znění. V případě prací na žebříku se toto velmi často opomíjí!

 1. Prostory, nad kterými se pracuje, a v nichž vzhledem k povaze práce hrozí riziko pádu osob nebo předmětů (dále jen „ohrožený prostor”), je nutné vždy bezpečně zajistit.
 2. Pro bezpečené zajištění ohrožených prostorů se použije zejména
  1. vyloučení provozu,
  2. konstrukce ochrany proti pádu osob a předmětů v úrovni místa práce ve výšce nebo pod místem práce ve výšce,
  3. ohrazení ohrožených prostorů dvoutyčovým zábradlím o výšce nejméně 1,1 m s tyčemi upevněnými na nosných sloupcích s dostatečnou stabilitou; pro práce nepřesahující rozsah jedné pracovní směny postačí vymezit ohrožený prostor jednotyčovým zábradlím, popřípadě zábranou o výšce nejméně 1,1 m, nebo
  4. dozor ohrožených prostorů k tomu určeným zaměstnancem po celou dobu ohrožení.
 3. Ohrožený prostor musí mít šířku od volného okraje pracoviště nejméně
  1. 2 m při práci ve výšce nad 10 m do 20 m,
  2. 2,5 m při práci ve výšce nad 20 m do 30 m,
  3. 1/10 výšky objektu při práci ve výšce nad 30 m.
   Šířka ohroženého prostoru se vytyčuje od paty svislice, která prochází vnější hranou volného okraje pracoviště ve výšce.
 4. Při práci na plochách se sklonem větším než 25 stupňů od vodorovné roviny se šířka ohroženého prostoru podle bodu 3 zvětšuje o 0,5 m. Obdobně se zvětšuje tato šířka o 1 m na všechny strany od půdorysného profilu vertikálně dopravovaného břemene v místech dopravy materiálu.
 5. S ohledem na vyhodnocení rizika při práci na vysokých objektech, například na komínech, stožárech, věžích, je ohroženým prostorem pás o šířce stanovené v bodě 3 kolem celého obvodu paty objektu.
 6. Práce nad sebou lze provádět pouze výjimečně, nelze-li zajistit provedení prací jinak. Technologický postup musí obsahovat způsob zajištění bezpečnosti zaměstnanců na níže položeném pracovišti.

BOZPforum.cz (redakce)
Naším cílem je šířit povědomí o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, požární ochraně a všech souvisejících oblastech. Informovat o novinkách, možnostech a řešeních, ale také o důsledcích ignorování pravidel jak ze strany zaměstnavatelů, tak i samotných zaměstnanců.

Máte zájem spolupracovat? Napište: [email protected]
×
BOZPforum.cz (redakce)
Naším cílem je šířit povědomí o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, požární ochraně a všech souvisejících oblastech. Informovat o novinkách, možnostech a řešeních, ale také o důsledcích ignorování pravidel jak ze strany zaměstnavatelů, tak i samotných zaměstnanců.

Máte zájem spolupracovat? Napište: [email protected]

Byl pro vás příspěvek užitečný?

Hodnotit mohou pouze registrovaní uživatelé. Score: 5 / 5. Počet hodnotících: 1

Doposud nikdo nehodnotil. Buďte první, kdo příspěvek ohodnotí.

Pokud se vám příspěvek líbil...

Sledujte nás také na sociálních sítích.

Omlouváme se, že pro vás nebyl tento příspěvek užitečný a děkujeme za vaši zpětnou vazbu.

Pojďme tento článek vylepšit!

Řekněte nám, co bychom mohli vylepšit?

A co si o tom myslíte vy?
Váš názor nás zajímá, dejte nám ho vědět.

Odběry
Upozornit na
guest


0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
BOZPforum.cz - logo
O nás
BOZPForum.cz je největší komunitní portál zaměřující se na problematiku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v Česku a na Slovensku, jehož hlavním cílem je šířit povědomí o bezpečnosti.
Portál je určen nejen k diskusi odborníků, ale také celé široké veřejnosti, která má zájem na zajištění bezpečnosti a na aktuálních, odborných a relevantních informacích z tohoto oboru, ale také mnohých dalších. Na BOZPForum.cz nenajdete pouze diskusní prostor, ale také informace, články a zajímavosti ze světa bezpečnosti, fotografie, videa a nabídku zajímavých kurzů a seminářů.

Kontaktujte nás: [email protected]
Copyright: Ing. Vít Hofman 2021
Vytvořeno k záchraně životů!
apartmentfile-addgraduation-hatuserscalendar-fullbubblerocket
0
Sdělte ostatním svůj názor!x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram