BOZPforum.cz Magazín Logo

Provozujete-li činnosti s vysokým požárním nebezpečím nebo činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím, pro něž jsou stanoveny složité podmínky pro zásah, jste jako provozovatelé těchto činností povinni zpracovat dokumentaci zdolávání požáru, ve zkratce DZP.

Dříve bylo běžné, že se DZP zpracovala ve zjednodušené formě a to v podobě textové a grafické karty. Textová karta stručně uváděla písemné informace o objektech a rizicích, grafická karta potom tyto informace znázorňovala.

Dnes však HZS již striktně vyžadují vypracování DZP v plném rozsahu, tj. včetně operativního plánu a výpočtů sil a prostředků a výpočtů pro stanovení požadavků na speciální hasební látky a postupy pro nejsložitější variantu požáru. Stejně tak si hasiči kladou nemalé požadavky na obsah jednotlivých částí DZP.

Abyste ušetřili čas sobě, ale také hasičům samotným, rozhodl jsem se tyto požadavky shrnout do přehledové tabulky. Tabulka uvádí obecné základní požadavky a v poslední části: “Další doporučení a požadavky HZS na obsah DZP” potom konkrétní požadavky jednotlivých HZS, které při zpracování žádali do DZP doplnit.

Pokud jste se i vy setkali s nějakými netypickými požadavky, podělte se o ně prosím do komentářů pod článkem a já je postupně do tabulky zařadím.

Snad se dočkáme časů, kdy si budou hasiči síly, prostředky a speciální hasební látky a postupy určovat a počítat sami a my jim budeme jen poskytovat informace o objektech a činnosti. Ono totiž počítat hasičům muže, hadice a dýchací přístroje je podobné, jako bychom měli policistům počítat potřebné zbraně, nábojů nebo záchranářům vybavení lékárniček při nejhorší variantě přepadení či úrazu. Zkrátka je to tak trochu absurdní.

Do té doby doufám, že vám níže uvedená tabulka bude nápomocna.

WordPress Tables Plugin

Není-li vám cokoliv z tabulky zřejmé, neváhejte se dotázat v komentářích níže. Setkali jste se s dalšími požadavky? Podělte se o ně rovněž do komentářů. Díky!

Ing. Vít Hofman
Ing. Vít Hofman Specialista BOZP a PO
Odborně způsobilá osoba k zajišťování úkolů prevence rizik v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, technik požární ochrany Ing. Vít Hofman | SAW [IČO: 020 65 681]
Podnikající fyzická osoba Autor projektu BOZPforum.cz Motto: Kdybych dělal jen to, co umím, tak bych neuměl nikdy nic!
follow me

Byl pro vás příspěvek užitečný?

Hodnotit mohou pouze registrovaní uživatelé. Score: 3 / 5. Počet hodnotících: 2

Doposud nikdo nehodnotil. Buďte první, kdo příspěvek ohodnotí.

Pokud se vám příspěvek líbil...

Sledujte nás také na sociálních sítích.

Omlouváme se, že pro vás nebyl tento příspěvek užitečný a děkujeme za vaši zpětnou vazbu.

Pojďme tento článek vylepšit!

Řekněte nám, co bychom mohli vylepšit?

nAPIŠTE NÁM SVŮJ NÁZOR

Odběry
Upozornit na
guest


2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Dle počtu hlasů
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
BOZPforum.cz - logo
O nás
BOZPForum.cz je největší komunitní portál zaměřující se na problematiku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v Česku a na Slovensku, jehož hlavním cílem je šířit povědomí o bezpečnosti.
Portál je určen nejen k diskusi odborníků, ale také celé široké veřejnosti, která má zájem na zajištění bezpečnosti a na aktuálních, odborných a relevantních informacích z tohoto oboru, ale také mnohých dalších. Na BOZPForum.cz nenajdete pouze diskusní prostor, ale také informace, články a zajímavosti ze světa bezpečnosti, fotografie, videa a nabídku zajímavých kurzů a seminářů.

Kontaktujte nás: [email protected]
Copyright: Ing. Vít Hofman 2023
Vytvořeno k záchraně životů!
apartmentfile-addgraduation-hatuserscalendar-fullbubblechevron-down
2
0
Sdělte ostatním svůj názor!x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram