BOZPforum.cz Magazín Logo

Smrtící únik chloru v Jordánském přístavu Aqaba

Chcete na BOZPforum.cz publikovat?
Hledáme autory odborných článků, kteří mají co říct. Zajistíme, aby váš názor bylo vidět!
Ozvěte se na [email protected].

OBSAH PŘÍSPĚVKU

V pondělí 27. 06. 2022 v Jordánském přístavu Aqaba jeřábem nakládali na kotvící nákladní loď, teprve rok starou a plující pod vlajkou Honkongu, 6 tlakových nádob s chlorem. Každá nádoba obsahovala až 30 tun této toxické látky.

Při nakládce jedné z nádob, ve chvíli, kdy již byla zdvižena vysoko nad plochu doku, došlo k jejímu pádu. Pádem se nádoba poškodila, což způsobilo její fyzikální výbuch a chlor z ní začal prudce unikat. K neštěstí došlo v 15:15 místního času, kdy se na lodi i v přístavu pohybovaly stovky lidí.

Záběr na spadenou nádobu s chlorem

Počet obětí je až 13, zraněných potom kolem 260.

Záchranáři neprodleně kolem místa nehody vytvořili zátaras o poloměru 500 m. Lidem v okolí doporučili nevycházet ven a zahájili jejich evakuaci. Evakuována byla také jižní pláž Aqaba, která je vyhledávaným letoviskem u Rudého moře.

Dle zástupce šéfa přístavu k pádu došlo z důvodu prasknutí ocelového lana, na kterém byla nádoba zavěšena.

Ani dvě státní nemocnice a jedno soukromé zdravotnické zařízení nestačili k ošetření tak velkého počtu zraněných. Proto musela být zřízena i polní nemocnice. Před nemocnicemi se dokonce k večeru začaly vytvářet fronty. Nemocnice překročili své kapacity a nebyly schopny ošetřovat další zraněné. Zranění přitom často utrpěli středně těžká až těžká zranění.

Mluvčí civilní obrany Amer al-Sartawy uvedl, že na místě bylo nasazeno více než 2700 příslušníků bezpečnostních a pohotovostních služeb. Z nich bylo asi 45 při zásahu zraněno.

V současné době probíhají práce na likvidaci havárie a samozřejmě vyšetřování celého incidentu. Pomoc se zvládáním havárie nabídl také sousední Izrael.

Chlor

Chlor je plyn, který je akutně toxický a při vdechnutí již nízkých koncentrací může způsobit smrt. Také silně dráždí kůži, oči a dýchací cesty. Chlor má také oxidační vlastnosti a dokáže podporovat hoření. Jde také látku, která je akutně toxická pro vodní organismy a může na ně mít i chronické účinky.

Odpařující se zkapalněný chlor může způsobit vážné ormzliny.

Chlor na vzduchu vytváří žlutozelený těžký oblak, držící se při zemi, který se obtížně ředí a spíše se jako celek pohybuje po směru větru. Za normálních podmínek se z jednoho litru zkapalněného chloru může vytvořit až 475 litrů plynného chloru!

Vytvořený oblak plynného chloru se zkrápí roztříštěným vodním proudem, ale pro zasahující hasiče jde o velmi náročný postup, kdy musejí být vybaveni celoochranným oblekem s izolačním dýchacím přístrojem.

Na videu níže záběry a reportáž z místa nehody.

Další videa z místa havárie

Ing. Vít Hofman
Odborně způsobilá osoba v BOZP a PO
Podnikající fyzická osoba
Specialista BOZP a PO
Autor projektu BOZPforum.cz
Motto: Kdybych dělal jen to, co umím, tak bych neuměl nikdy nic!
×
Ing. Vít Hofman
Odborně způsobilá osoba v BOZP a PO
Podnikající fyzická osoba
Specialista BOZP a PO
Autor projektu BOZPforum.cz
Motto: Kdybych dělal jen to, co umím, tak bych neuměl nikdy nic!

Byl pro vás příspěvek užitečný?

Hodnotit mohou pouze registrovaní uživatelé. Score: 5 / 5. Počet hodnotících: 8

Doposud nikdo nehodnotil. Buďte první, kdo příspěvek ohodnotí.

Pokud se vám příspěvek líbil...

Sledujte nás také na sociálních sítích.

Omlouváme se, že pro vás nebyl tento příspěvek užitečný a děkujeme za vaši zpětnou vazbu.

Pojďme tento článek vylepšit!

Řekněte nám, co bychom mohli vylepšit?

Chcete na BOZPforum.cz publikovat?
Hledáme autory odborných článků, kteří mají co říct. Zajistíme, aby váš názor bylo vidět!
Ozvěte se na [email protected].

Komentáře k příspěvku

Odběry
Upozornit na
guest


0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
BOZPforum.cz - logo
O nás
BOZPForum.cz je největší komunitní portál zaměřující se na problematiku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v Česku a na Slovensku, jehož hlavním cílem je šířit povědomí o bezpečnosti.
Portál je určen nejen k diskusi odborníků, ale také celé široké veřejnosti, která má zájem na zajištění bezpečnosti a na aktuálních, odborných a relevantních informacích z tohoto oboru, ale také mnohých dalších. Na BOZPForum.cz nenajdete pouze diskusní prostor, ale také informace, články a zajímavosti ze světa bezpečnosti, fotografie, videa a nabídku zajímavých kurzů a seminářů.

Kontaktujte nás: [email protected]
Copyright: Ing. Vít Hofman 2021
Vytvořeno k záchraně životů!
apartmentfile-addgraduation-hatuserscalendar-fullbubble
0
Sdělte ostatním svůj názor!x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram